Hranice mezi odpadem a vedlejším produktem může být občas velmi křehká proto je dobré si ujasnit, kdy je odpad odpadem a kdy vedlejším produktem. V tomto článku jsou stručně shrnuty povinnosti vyplývající z právní úpravy ČR s tím spojené.
Definice odpadu “Odpad je každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit.”
Kdy věc není odpadem? A kdy se jedná vedlejší produkt? Pokud movitá věc, která vznikla při výrobě, jejímž hlavním cílem není výroba tohoto produktu nebo získání věci, se nestává odpadem, ale vedlejším produktem pokud splňuje kritéria: vznikla jako nedílná část výroby, její další využití je zajištěno, další využití je možno bez dalšího zpracování způsobem jiným než je běžná praxe při výrobě anebo její další využití je v souladu se zvláštními předpisy a nepoveden k nepříznivým účinkům na životní prostředí nebo lidské zdraví.
Může také nastat situace, kdy některé druhy odpadů přestávají být odpadem, jestliže poté, co byl odpad předmětem některého ze způsobů využití, splňuje podmínky jako například: věc se běžně využívá ke konkrétnímu účelu, pro věc existuje trh nebo poptávka, věc splňuje technické požadavky pro konkrétní účely stanovené zvláštními právními předpisy nebo normami použitelnými na výrobky, využití věci je v souladu se zvláštními právními předpisy a nepovede k nepříznivým dopadům na životní prostředí nebo lidské zdraví a věc splňuje další kritéria, pokud jsou pro určitý typ odpadu stanovena přímo použitelným předpisem EU.
Pro použití vedlejších produktů a výrobků musí být splněna kritéria pro využití odpadů, pokud jsou stanovena.
Upozornění: V případě, že si nejste jistí zda se movitá věc považuje za odpad, rozhoduje krajský úřad na žádost vlastníka movité věci nebo z moci úřední.
MŽP ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu může stanovit vyhláškou kritéria upřesňující, kdy movitá věc může být považována za vedlejší produkt a nikoli odpad a kdy odpad přestává být odpadem.
Publikováno 17.9.2019
Máte k této informaci dotazy nebo upřesnění? napište nám: